شنبه 23 تیر 1403

جزئیات زلزله سی‌سخت استان کهگیلویه و بویراحمد و ضرورت تاب‌آوری شهرها و ساختمان‌ها در برابر زلزله


علی بیت‌اللهی- رییس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی

مرکز لرزه‌نگاری موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران(IRSC) اعلام کرد که زلزله ۵.۶ سی‌سخت استان کهگیلویه و بویراحمد، ۲۹ بهمن ساعت ۲۲:۰۵:۳۴ در عمق ۱۰.۰ کیلومتری و به فاصله ۱۱ کیلومتری سی‌‌‌سخت  (کهگیلویه وبویراحمد)، ۱۹ کیلومتری مادوان (کهگیلویه وبویراحمد) و ۲۰ کیلومتری کمه (اصفهان) و در فاصله مستقیم ۵۳۴ کیلومتری تهران رخ داد. 

طبق برآوردها گسل دنا از سگمنت‌‌های سامانه گسلی زاگرس مرتفع در مجاورت رومرکز زلزله امتداد دارد و احتمالا جنبائی آن قطعه گسلی موجب رخداد زلزله ۵.۶ سی‌سخت استان کهگیلویه و بویراحمد شده است. بنا بر تازه‌ترین آمار ۴ پس‌لرزه به بزرگی ۲.۵ و تعداد فراوانی پس‌لرزه با بزرگی کمتر از ۲.۵ به ثبت رسیده  است.

با توجه به بزرگی زلزله و فاصله مراکز جمعیتی اطراف از آن، تعداد ۱۹ شهر با جمعیتی معادل ۲۵۷۶۶۱ نفر و ۱۱۴۴ آبادی با جمعیتی در حدود  ۳۳۲۹۶۷ نفر تحت‌تاثیر این زمین‌لرزه قرارگرفته‌اند.  

تعداد کل جمعیت ساکن شهری و روستائی در محدوده شدت محسوس زلزله ۵.۶ سی سخت استان کهگیلویه و بویراحمد۵۹۰۶۲۸ نفر است.

همچنین، تعداد ۱۰ شهر تا شعاع حدود ۵۵ کیلومتری اطراف رومرکز زلزله قرار گرفته‌اند که نزدیکترین شهرها شاملِ سی‌سخت با جمعیت ۷۸۵۵ نفر و با تعداد ۲۰۹۵ واحد مسکونی (۸۳۵ واحد مسکونی فاقد اسکلت) در فاصله ۱۱کیلومتری از رومرکز زلزله،  مادوان با جمعیت ۱۸۰۷۸ نفر و با تعداد ۳۹۷۴ واحد مسکونی(۱۶۱۴ واحد مسکونی فاقد اسکلت) در فاصله ۱۹ کیلومتری از رومرکز زلزله،کمه با جمعیت ۲۱۸۴ نفر و با تعداد ۶۱۰ واحد مسکونی (۳۹۲واحد فاقد اسکلت) در فاصله ۲۰ کیلومتری از رومرکز زلزله است.

تعداد کل جمعیت مراکز جمعیتی شهری واقع در شعاع نیم درجه حدود ۵۵ کیلومتری، ۱۸۲۱۰۲ نفر، تعداد کل واحدهای مسکونی ۴۵۵۱۷ واحد، تعداد کل واحدهای مسکونی فاقد اسکلت ۱۵۷۸۸ واحد است. پرجمعیت‌ترین شهر در این محدوده بویراحمد با جمعیت ۱۳۴۵۳۲ نفر است.

تعداد ۵۳۰ آبادی تا شعاع نیم درجه حدود ۵۵ کیلومتری، اطراف رومرکز زلزله قرار گرفته‌اند که نزدیکترین آبادی‌ها شاملِ قاسملو با جمعیت ۲۹۷ نفر و با تعداد ۷۵ واحد مسکونی و ۴۲واحد مسکونی فاقد اسکلتدر فاصله ۵ کیلومتری از رومرکز زلزله، ماچانلو با جمعیت ۲۹ نفر و با تعداد ۸ واحد مسکونی در فاصله ۵ کیلومتری از رومرکز زلزله، دره ماسون با جمعیت ۱۷ نفر و با تعداد ۵ واحد مسکونی (۴واحد فاقد اسکلت) در فاصله ۶ کیلومتری از رومرکز زلزله است.

تعداد کل جمعیت مراکز جمعیتی روستائی واقع در شعاع نیم درجه شعاع ۵۰ تا ۶۰ کیلومتری، ۱۹۷۱۴۰ نفر، تعداد کل واحدهای مسکونی ۴۸۶۲۷ واحد، تعداد کل واحدهای مسکونی فاقد اسکلت ۲۹۷۴۱ واحد است. پرجمعیت‌ترین آبادی در این محدوده سرابتاوه با جمعیت ۱۱۱۹۵ نفر است.

جمع کل جمعیت شهری و آبادی‌های در شعاع نیم درجه حدود ۵۵ کیلومتری ۳۷۹۲۴۲ نفر و تعداد کل واحدهای مسکونی ۹۴۱۴۴ واحد بوده که از میان این تعداد از واحدهای مسکونی تعداد ۴۵۵۲۹ واحد فاقد اسکلت است.

زمین‌لرزه‌های ۱۵ سال اخیر جمع آوری شده است که معرف لرزه‌خیزی گستره رومرکز زلزله هستند. بر اساس داده های جمع آوری شده در این مدت،تعداد ۱۱۵۲ زلزله با بزرگی ۲.۵ و بالاتر در گستره اطراف رومرکز از سال ۲۰۰۶ میلادی تا زمان وقوع زلزله ۵.۶ سی‌سخت استان کهگیلویه و بویراحمد  ثبت شده است. از این تعداد ۶ زمین‌لرزه با بزرگی ۵ و بالاتر و ۳۶ زلزله با بزرگی ۴ تا ۵ و بقیه زمین‌لرزه‌ها کوچکتر از بزرگی ۴ در اطراف رومرکز گسترده شده‌اند.


  • ورود به سامانه
  • تقویم مخاطرات
  • تماس با ما
  • آمار
  • گالری تصاویر عمومی
  • اخبار سامانه
  • اخبار زمین لرزه های تاثیر گذار اخیر
  • زمین لرزه های تاثیر گذار اخیر
  • معرفی سامانه